Dzień  Pająka

W miniony czwartek, 21.03.2024 r. Franciszek Rześny reprezentował Koło Decybel na Uniwersytecie w Białymstoku. Przedstawił tam swoją pracę  pt. Czego roboty mogą nauczyć się od pająków? – biomimikra. Podczas prezentacji, bazując na konkretnych przykładach opartych na badaniu świata zwierząt, zademonstrował różne rozwiązania inżynieryjne i technologiczne. Popularnonaukowe wydarzenie zostało zorganizowane z okazji Dnia Pająka przez Koło Naukowe Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku.

MATLAB Day na Politechnice Poznańskiej 2024

W dniu 22.03.2024 Rafał Szygenda i Wiktor Nowacki wystąpili podczas cyklu wykładów zorganizowanych przez spółkę „Oprogramowanie Naukowo-Techniczne” (Dystrybutor oprogramowania firmy The MathWorks, Inc. w Polsce.) w ramach wydarzenia MATLAB Day. Mieliśmy przyjemność opowiedzieć innym studentom o naszym udziale w zeszłorocznym hackathonie „SIMUTHON”. Serdecznie dziękujemy organizatorom wydarzenia za udostępnienie takiej możliwości!

Forum Akademii Inżynierskiej w Polsce

W dniu 15.12.2023 roku w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej miało miejsce Zgromadzenie Ogólne Akademii Inżynierskiej w Polsce. Wydarzeniu współorganizowanemu przez Naczelną Organizację Techniczną, którego gospodarzem była nasza Uczelnia, towarzyszyła wystawa kół naukowych działających przy Politechnice Poznańskiej. Zaprezentowaliśmy trzy projekty z zakresu robotyki i elektroniki, a przewodniczący Koła, Wiktor Nowacki, zaprezentował na forum Akademii dotychczasową działalność i osiągnięcia Koła.

Sukces w ogólnopolskim hackathonie „Simuthon”

Miło nam poinformować, że drużyna reprezentująca Koło: Rafał Szygenda, Wiktoria Marczuk, Krzysztof Tomicki i Wiktor Nowacki zajęli III miejsce w ogólnopolskim hackathonie „Simuthon”, który odbył się w nocy z 1. na 2. grudnia w Krakowie. W ciągu 12 godzin, każda drużyna musiała – używając środowiska Matlab oraz Simulink – rozwiązać trzy zagadnienia związanie z szukaniem optymalnej trasy, automatyczną detekcją znaków drogowych i zaprojektowaniem układu automatycznej regulacji. Organizatorami wydarzenia był MathWorks, Oprogramowanie Naukowo-Techniczne oraz APTIV.

Decybel w akcji

W Zakładzie Układów Elektronicznych i Przetwarzania Sygnałów odbyło się spotkanie członków Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Decybel. Studenci przedstawili efekty swojej dotychczasowej działalności w Kole Naukowym. Na specjalnie zaproszenie wystąpiła również z referatem Pani Karolina Brończyk (doktorantka UAM w Poznaniu). W trakcie spotkania prowadzący sekcje Telewizji i Systemów Wizyjnych Robotów dr. inż. Adam Konieczka przedstawił propozycję kierunków badawczych dla nowoprzyjętych członków. Spotkanie było także okazją do przeprowadzenia dyskusji i konsultacji z opiekunami Koła Naukowego.

Targi HOBBY

W miniony weekend (18-19.11.2023) na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się targi HOBBY – na stoisku Politechniki Poznańskiej znaleźć można było również nasze Koło. Przez dwa dni prezentowaliśmy model fragmentu linii produkcyjnej z robotem-kontrolerem jakości oraz robota „TUX”, który wziął udział w zawodach XChallenge w Rzeszowie. Wystawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony Zwiedzających, szczególnie tych najmłodszych.

„Mobilność osób o szczególnych potrzebach”

Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Decybel, w ramach nowo nawiązanej współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, wystąpiło na konferencji „Mobilność osób o szczególnych potrzebach”. Nasi studenci: Kamil Koniak i Wiktor Nowacki wraz z uczniami ZST-E Kalisz zyskali możliwość pracy zespołowej pod kierunkiem nauczycieli akademickich. Przygotowane zostały referaty: „Badanie nad zdolnością percepcji algorytmów wizyjnych dedykowanych drogowej sygnalizacji świetlnej” oraz „Elektroniczne zabezpieczenie antykradzieżowe dla pojazdów osób o szczególnych potrzebach”. Konferencja została zorganizowana przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie dnia 27 października 2023 r.