Na Politechnice Poznańskiej trwa właśnie nabór do kolejnej puli grantów. W związku z tym prezentujemy jeden z projektów, który otrzymał dofinansowanie w poprzednim naborze. Jest nim LERNEK – Interaktywny samouczek, czyli zabawka edukacyjna dla dziecka w wieku 8-11 lat.

Projekt zrealizowano na płytce Arduino. Wykorzystano również wyświetlacz 4×20 znaków z konwerterem I2C, 9 przycisków monostabilnych tact-switch, zieloną i czerwoną diodę LED oraz sześć baterii AA (paluszków) z koszykiem do zasilania płytki i całego urządzenia.

LERNEK to zabawka pozwalająca na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Posiada 5 trybów działania. Pierwszy pozwala na szybką powtórkę matematyki. Losowe działanie (dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub dzielenie) należy rozwiązać w ciągu 45 sekund. Drugi tryb służy do nauki słówek po angielsku. Natomiast pozostałe tryby to wariacje nt. nauki kolorów po angielsku. Jeden z nich służy zapoznaniu się z nazwami kolorów. W drugim na wyświetlaczu pojawia się nazwa koloru, a użytkownik musi jak najszybciej nacisnąć odpowiadający jej przycisk. W ostatnim trybie należy powtórzyć wyświetlaną na ekranie sekwencję kolorów.

Stworzenie takiej zabawki daje początkującym elektronikom sporo satysfakcji, a jej używanie dużo radości młodszemu rodzeństwu.

LERNEK: zabawka – samouczek
Tagged on: